دسترسی سریع
 
 
 
زبان های خارجه

گروه زبان خارجی:

علی رغم اینکه زبان انگلیسی از نظر تعداد گویشوران (338 میلیون نفر) در رده سوم جهانی پس از زبان های چینی و اسپانیولی قرار می گیرد اما از نظر اهمیت جهانی جایگاه نخست را در میان زبان های مختلف دنیا دارا است. امروزه زبان انگلیسی زبان اول علمی، تجاری و فرهنگی دنیا محسوب می شود و ارتباط گیری با جهان خارج بدون استفاده از این زبان امری دشوار محسوب می شود. به همین علت تقاضا برای یادگیری این زبان در طی نیم قرن گذشته به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. جهاد دانشگاهی استان خوزستان با توجه به وجود این نیاز اقدام به برگزاری دوره های زبان خارجی به شرح زیر نموده است:

دوره ها

 

ترمیک (TOP NOTCH)

 

 

دوره های ترمیک عادی شامل سه جلسه نود دقیقه ای در هفته است و از کتاب های ویرایش جدید Top Notch جهت تدریس در این دوره استفاده می شود. طول این دوره آموزشی از سطح مبتدی تا متوسط پانزده ترم است. در دوره های ترمیک عادی بر روی هر چهار مهارت زبانی شامل گفتار، نوشتار، شنیدار و خواندن تمرکز می شود و هدف دوره تربیت زبان آموزانی است که قادر به ایجاد ارتباط (Communication)به زبان انگلیسی در خارج از محیط کلاس و با افراد خارجی از ملیت های مختلف باشند. 

 

ترمیک آخر هفته(TOP NOTCH)


دوره های ترمیک آخر هفته شامل سه جلسه متوالی در دو روز آخر هفته (پنج شنبه یا جمعه) است و از کتاب های ویرایش جدید Top Notch جهت تدریس در این دوره استفاده می شود. این دوره مخصوص زبان آموزانی است که امکان شرکت در کلاس های ترمیک عادی را ندارند. در این دوره ها تمرکز برروی چهار مهارت اصلی زبانی شامل گفتار، نوشتار، شنیدار و خواندن است و هدف دوره تربیت زبان آموزانی است که قادر به ایجاد ارتباط (Communication) به زبان انگلیسی در خارج از محیط کلاس و با افراد خارجی از ملیت های مختلف باشند. از آنجایی که کلاس های این دوره تنها در یک روز آخر هفته و به صورت سه جلسه متوالی در یک روز برگزار می شود لازم است که شرکت کنندگان در این دوره ها تعهدی قوی نسبت به حضور در کلاس در خود ایجاد کنند زیرا در غیر اینصورت در هر بار غیبت فرصت فراگیری حجم زیادی از مطالب آموزشی را از دست خواهند داد.  

ترمیک فشرده (TOP NOTCH)


این دوره شامل سه جلسه متوالی در هر روز و پنج روز در هفته است (شنبه تا چهارشنبه) و از کتاب های سری جدید Top Notch جهت تدریس در این دوره استفاده می شود. این دوره مخصوص زبان آموزانی است که قصد دارند در مدت زمان شش ماه سطح زبانی خود را از سطح مبتدی به اول سطح بالای متوسط (Upper-intermediate) برسانند. در دوره های ترمیک فشرده بر روی چهار مهارت اصلی گفتار، نوشتار، شنیدار و خواندن تمرکز می شود و هدف دوره تربیت زبان آموزانی است که قادر به ایجاد ارتباط (Communication) به زبان انگلیسی در خارج از محیط کلاس و با افراد خارجی از ملیت های مختلف باشند. همچنین هدف دیگر این دوره آماده سازی زبان آموزان در مدتی کوتاه جهت شرکت در دوره های آمادگی آزمون TOEFL و IELTS است. داشتن انگیزه بالا و تعهد قوی برای یادگیری لازمه شرکت در دوره های فشرده است.

 

 آمادگی آزمون تافل آی بی تی (TOEFL iBT)

آزمون تافل یک آزمون شناخته شده و معتبر بین المللی است که از سوی سازمان ETS آمریکا برگزار می شود. نمره این آزمون در بسیاری از کشورها دارای اعتبار است و ارائه نمره آزمون تافل جهت تحصیل در خارج و یا مهاجرت الزامی است. در این دوره بر روی آموزش چهار مهارت اصلی خواندن، نوشتن، گفتار و شنیدار تمرکز می شود. لازم است که داوطلبان شرکت در این دوره از آشنایی متوسط با هر چهار مهارت زبان انگلیسی برخوردار باشند.

 

 دوره Pre-TOEFL 

داشتن مهارت زبانی سطح متوسط (Intermediate) جهت شرکت در دوره های آمادگی آزمون تافل الزامی است اما چنانچه زبان آموزی دارای مهارت سطح متوسط نباشد باید چه کاری انجام دهد؟ دوره های Pre-TOEFL جهت پاسخگویی به این نیاز طراحی شده اند. بدین ترتیب که زبان آموزان دارای سطح مهارتی زیر متوسط (Pre-Intermediate) می توانند با شرکت در این دوره خود را به سطح متوسط برسانند و شرط لازم جهت شرکت در دوره آمادگی آزمون تافل را کسب نمایند. کتاب آموزشی این دوره کتاب سطح متوسط سری جدید Top Notch است و کلاس ها نیز به صورت سه جلسه در هفته برگزار می شوند.

 

 آمادگی آزمون MSRT

آزمون MSRT آزمونی جهت تعیین میزان مهارت زبانی است که وزارت علوم آن را برگزار می کند. شرکت در این آزمون و ارائه نمره آن برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری داخل کشور را دارند و دانشجویان مشغول تحصیل در مقطع دکتری داخل کشور الزامی است. در این دوره بر روی آموزش مهارت های خواندن و نوشتار و آموزش دستور زبان و واژگان تمرکز می شود. لازم است که داوطلبان شرکت در این دوره از آشنایی متوسط با مهارت های خواندن و شنیدار برخوردار باشند.

 

دوره بحث آزاد

معمولا هنگامی که در مورد مهارت زبان خارجی بحث می شود مقصود اصلی افراد این است که فرد مورد نظر تا چه حد بر مکالمه در آن زبان خارجی تسلط دارد. به همین منظور دوره بحث آزاد برای آن دسته از زبان آموزانی ارائه می گردد که علاقمند به تقویت مهارت گفتار خود هستند. بعلاوه شرکت در این دوره می تواند تاثیری بسیار مطلوب بر روی کسب نمره بهتر در بخش Speaking آزمون های بین المللی همچون TOEFL و IELTS داشته باشد. این دوره ها به صورت سه جلسه در هفته برگزار می شوند و از زبان آموزان انتظار می رود که حضوری فعال در کلاس داشته باشند و خود را در روند پیشرفت بحث کلاسی و مکالمه سهیم بدانند و در جهت دهی مباحث مطرح شده در کلاس حضوری موثر داشته باشند. تمرکز اصلی در این دوره بر روی مهارت گفتار است.

 

دوره تربیت دبیر زبان (TTC)

یکی از مشکلات عمده فارغ التحصیلان رشته های زبان انگلیسی و سایر زبان های خارجی عدم تجربه در کلاس داری و تدریس بصورت عملی است. فقدان این تجربه و مهارت باعث می شود که فاصله ای طولانی میان فارغ التحصیلی و اولین تجربه کاری بوجود بیاید. دوره تربیت دبیر زبان انگلیسی برای پاسخ به چنین نیازی تعریف شده است و هدف این دوره تربیت مدرسانی است که توانایی تدریس عملی در کلاس را داشته باشند. جهت دستیابی به این هدف این دوره به گونه ای تعریف شده است که تمرکز اصلی بیشتر بر روی جنبه عملی مهارت تدریس باشد. دوره تربیت دبیر زبان انگلیسی بصورت سه جلسه در هفته تشکیل می گردد و لازم است که داوطلبان شرکت در این دوره از مهارت زبانی سطح پیشرفته برخوردار باشند که این نیز از طریق ارائه نمره آزمون بین المللی (آیلتس 7 یا تافل 100) و یا شرکت در آزمون تعیین سطح و مصاحبه حاصل می شود.

 

 نگارش پیشرفته

یک از مشکلات رایج فارغ التحصیلان دانشگاهی توانایی پایین در نگارش مقالات به زبان انگلیسی است. دوره نگارش پیشرفته سعی دارد تا زبان آموزان را در این زمینه یاری کند و از میزان مراجعات آنها به مترجمان جهت ترجمه مقاله های خود از فارسی به انگلیسی بکاهد. کلاس های این دوره بصورت دو روز در هفته برگزار می شود و لازم است که توانایی نوشتاری زبان آموزان در سطح متوسط باشد. همچنین شرکت در این دوره می تواند تاثیری بسیار مطلوب بر روی کسب نمره بهتر در بخش Writing آزمون های بین المللی همچون TOEFLو IELTS داشته باشد. تقویت مهارت نوشتار زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند  که بدانیم یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری دانشگاه های خارجی جهت پذیرش دانشجو سطح توانایی نوشتاری آنهاست.        

 

فرانسه

دوره آموزش زبان فرانسه جهاد دانشگاهی بصورت سه جلسه نود دقیقه ای در هفته برگزار می گردد و هر ترم شامل بیست جلسه می شود. سری کتاب های Taxi در این دوره تدریس می شود که شامل هر چهار مهارت زبانی گفتار، نوشتار، شنیدار و خواندن می شود. هدف از برگزاری این دوره تربیت زبان آموزانی است که قادر به برقراری ارتباط موثر به زبان فرانسوی در کلاس و خارج محیط کلاس باشند. طول این دوره از سطح مبتدی تا متوسط سیزده ترم. لازم بذکر است که در حال حاضر آشنایی با زبان فرانسه عاملی تاثیرگذار در امر تحصیل و مهاجرت در برخی از کشورهای جهان است.